מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

למה הבנק מבקש מכם למלא דוח עושר אישי?

לעיתים אנו זקוקים לסיוע במימון מהבנק כדי לגשר על תזרים המזומנים לתקופה ארוכה או קצרה בין אם באמצעות הלוואה (בלון או ארוכה) או על ידי הגדלת מסגרת האשראי.
הבנק יכול לבקש מאיתנו למלא דוח עושר אישי .
אם העסק שלכם מאוגד כחברה בע"מ, פעמים רבות הבנק יבקש מכם ערבות אישית (אם לא נתתם כבר לבנק קודם לכן) ומילוי של דוח עושר אישי (שלעיתים נקרא גם דוח מצב פיננסי),  כדי להעריך האם הערבות האישית שלכם היא בעלת ערך כלכלי ורק אחרי שתמלאו דוח כזה הוא יסכים לאשר את בקשתכם.
 

מה זה דוח עושר אישי

דוח עושר אישי פירושו ריכוז של כל הנכסים וההתחייבות שלכם באופן אישי (לא של החברה שלכם). בדוח תדרשו לפרט טת הנכסים הנזילים כמו פקדונות, תוכניות חסכון, קופות גמל והשתלמות, ניירות ערך, ובנכסים אחרים כגון רכבים, דירה וכד'. מנגד תדרשו לציין את ההתחייבויות שלכם כגון הלוואות, משכנתאות וכד'.
 

בשביל מה הבנק מבקש דוח עושר אישי

הבנק יכול להעריך בעזרת הדוח את היכולת שלו לממש כספים כתוצאה המערבות האישית שחתמתם. במילים אחרות, כמה אתם שווים במידה והוא יצטרך לבקש מכם לשלם את חובות החברה שלכם.
דוח שיראה כי יתרת הנכסים שלכם עולה על יתרת ההתחייבויות שלכם והעודף הינו גדול יותר מהאובליגו שהבנק מאשר לחברה שלכם, ירגיע את הבנק ויקל עליו לאשר לכם את הגדלת האובליגו.
מנגד אם המצב הפיננסי שלכם מראה שאין לכם יתרת נכסים העולה על ההתחייבויות, הבנק יתקשה לקחת אתכם בחבשבון כערבים לחובות החברה.
 
בדרך כלל הבנקים אינם מבקשים הוכחות (אסמכתאות) לנתונים שרשמתם אך ראו הוזהרתם, הטעייה של הנתונים יכולה להחשב עבירה פלילית של קבלת דבר במרמה.
תענה זו שימשה את פרקליטות המדינה כנגד דני דנקנר בפרשת ההלוואה מבנק הפועלים ולימים נפסק נגדו מאסר בפועל.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין