מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

האם רואה חשבון יכול לתת ייעוץ עסקי

ישנם רואי חשבון שמשמשים גם כיועצים עסקיים, האם זה מה שנכון לעסק שלכם?
איך תדעו אם רואה חשבון יכול באמת לתת לכם את התשובה שהעסק שלכם צריך.

 

ניסיונו של רואה חשבון 

רואה חשבון הוא אדם שלמד לתואר ראשון חשבונאות (באוניברסיטה או במכללה), עבר תקופת התמחות בת שנתיים ועמד במבחני ההסמכה של מועצת רואי החשבון בישראל.

עיקר לימודיו מתמקדים באיך לראות מצבים שונים של עסקאות ואיך לערוך דוחות כספיים, מה צריים לכלול דוחות כספיים ובאילו מקרים.


חוק רואי-חשבון, תשט"ו-1955 מגדיר בסעיף 1 את מקצוע ראיית החשבון ומיהו רואה חשבון:
" "ראיית-חשבון" פירושו - בדיקתם, בקורתם או אישורם של כל מאזן, חשבון ריווח והפסד, חשבון הכנסות והוצאות, חשבון תקבולים ותשלומים וכל חשבון כיוצא בהם, ומילוי כל תפקיד אחר שנתייחד או שיתייחד בחיקוק לרואה-חשבון, להוציא ניהול חשבונות; 
"רואה-חשבון" - מי שבידו רשיון בר תוקף שניתן לפי חוק זה. "
 

התשובה המתבקשת

כך שרואי חשבון הם בעלי ידע נרחב בחשבונאות, מיסים וביקורת אך האם יש להם את הידע והניסיון בבניית מערכת כספים משומנת בעסק, בתמחור מוצרים, בבניית תזרים מזומנים.
אני מניח שלרוב התשובה היא לא.
לפני שאתה מחליט איזה יועץ עסקי אתה לוקח, האם זה יהיה רואה החשבון שלך או מישהו אחר, תבדוק מה הידע והניסיון שלו בטיפול בדברים הספציפיים שאתה צריך בעסק שלך.
 

במה כן להתייעץ עם רואה החשבון

עבודתו של רואה חשבון יכולה להתפרש על פני מגוון של כמה תחומים, ביניהם: עריכת דו"חות כספיים וביקורת שלהם עבור חברות ועסקים, הכנת הצהרות הון ודו"חות שנתיים, מתן יעוץ מס, טיפול בהחזרי מס, סיוע ללקוחות בהתנהלותם מול רשויות המס, וחלקם גם יודעים לתת ייעוץ בנוגע להקלות ממשלתיות כגון החוק לעידוד השקעות הון.

 

באיזה רואה חשבון לבחור?

אם אתם זקוקים לרואה חשבון שילווה אתכם באופן שוטף, יערוך את הדוחות הכספיים וייצג אתכם מול רשויות המס ולא יודעים באיזה רואה חשבון לבחור, הכינו מראש את הפרמטרים החשובים עבורכם (שנות ניסיון, התמחות מיוחדת, משרד גדול או קטן, עלויות, אופן מתן השירות, כמה פעמים בשנה נעשה חישוב מס), הסתייעו בהמלצות מאנשים שאתם סומכים עליכם, ופנו לרואה החשבון המתאים ביותר לצרכיכם.

כמובן, שאל תוותרו על יחס אישי ומהיר, שכן כל איחור בביצוע פעולה מסוימת, כגון הגשת דו"ח, עלולה לעלות לכם ביוקר. רואה חשבון מיומן לא ירשה לעצמו להשתהות לשווא, ויפעל במסגרת טווחי הזמנים הנדרשים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין