חייג: 054-4440045

חורים ברשת
טוחן מדיה
מישמיש בת ים
Toppik
טיפולית סיעוד
ארגונית
לוקומושן locomotion
ממי דר קריאייטיב
דף הבית » שרותים » יעוץ ארגוני » בטחון פסיכולוגי
 

בטחון פסיכולוגי

בטחון פסיכולוגי בעבודה יכול להוות בסיס לחדשנות, מחויבות וצמיחה של הארגון.

 
גלי פיטורין, שינויים מערכתיים וחילופי תפקידים עשויים לגרום לציניות של העובדים והמנהלים ולתחושת חוסר שליטה בהתנהלות הארגון. בטחון פסיכולוגי, שאותו אין לבלבל עם בטחון תעסוקתי, הוא המפתח להתמודדות עם משברים ארגוניים והיכולת לצאת מהם מחוזקים.

 

 

מהו בטחון פסיכולוגי בעבודה?

לבטחון הפסיכולוגי שלושה מרכיבים עיקריים:
-
תחושת הערכה על ידי הממונים והקולגות, שמשמעותה הרגשה של העובד או המנהל שעבודתו משמעותית ושאין לו תחליף, וכמו כן שמעוניינים לשמוע את דעתו ושלדבריו יש ערך בעיניהם.

 

 

- תחושת אהבה על ידי הממונים, הקולגות והכפופים לו. העובד צריך לחוש שהוא חלק מהארגון, שאוהבים את מה שהוא מייצג ושמעוניינים לעבוד איתו ולהיות בחברתו.

 

- סיוע, תמיכה וגיבוי. העובד אמור לחוש שהוא יקבל הדרכה ותמיכה בנושאים חדשים שעליו ללמוד במסגרת עבודתו, ושהוא יקבל את כל העזרה הנחוצה לשם כך. עם זאת, הוא צריך לקבל את העזרה הזו רק אם יבקש אותה ולא מתוך תחושה שלא סומכים עליו. אם יטעה בעבודתו – הוא יגובה על ידי הממונים עליו ולא יקבל ביקורת ונזיפות.

 

למה בטחון פסיכולוגי בעבודה חשוב?

בטחון פסיכולוגי אינו חשוב רק בגלל ההרגשה הכללית הטובה בסביבת העבודה, יש לו גם חשיבות רבה בפיתוח עצמאות בתפקוד העובדים, הגדלת ראש וקבלת שינויים כאתגר מבורך ולא כאיום על מקום העבודה. העובדים יעזו להתנסות בעבודה חדשה מתוך ידיעה שהם יכולים לבקש עזרה מהממונים עליהם ושיגובו במקרה הצורך.
עובדים כאלה לא יחששו לדווח על תקלות וטעויות כי הם יודעים שלא יוכחו על ביצוע הטעות.


חשיבות נוספת נודעת לתחושת המעורבות בארגון והרצון לתרום להצלחתו. עובדים החשים בטחון פסיכולוגי אינם עסוקים בחיפוש העבודה הבאה במקום אחר, אלא מעוניינים להשאר במקום העבודה, לפתח אותו ולהתפתח עימו. בכך, הם גם תורמים לגיבוש בארגון וליחסי האנוש הטובים שבו.


לסיכום, בטחון פסיכולוגי הוא אינו דבר שניתן לרכוש או לייבא, אך בהחלט ניתן ללמוד איך להעניק ולטפח אותו, ולתרום בכך ליעילות העבודה בארגון, תחושת המחוייבות של העובדים ושיפור ניכר של תפקודם.