חייג: 054-4440045

חורים ברשת
טוחן מדיה
מישמיש בת ים
Toppik
טיפולית סיעוד
ארגונית
לוקומושן locomotion
ממי דר קריאייטיב
דף הבית » טיפים ומאמרים » פנסיה – סוגי תוכניות החיסכון הפנסיוני השונות
 

פנסיה – סוגי תוכניות החיסכון הפנסיוני השונות

אף אחד לא אוהב לחשוב על ימי זקנתו, והנושאים הקשים הכרוכים בזקנה פעמים רבות מושתקים או נעדרים מהשיח הציבורי, ואפילו הפרטי-המשפחתי. אבל כולנו יודעים שכדאי להתכונן היטב לתקופה הזו, ואחת הדרכים החשובות והיסודיות לעשות זאת היא באמצעות תכנית פנסיה טובה ומקיפה, המותאמת לנתונים ולצרכים שלכם.

 

 

אז מהי פנסיה?

פנסיה היא מעין תכנית ביטוח, שנועדה להבטיח את הכנסתכם גם לאחר שתפסיקו לעבוד, או כשלא תוכלו עוד לעבוד, באמצעות חיסכון לאורך השנים. בעת היציאה לגמלאות משתחררת קרן הפנסיה והמבוטח על פי רוב מקבל את הכסף בצורת קצבה – סכום קבוע מדי חודש. גובה הקצבה משתנה בהתאם לרמת ההכנסה לאורך השנים, ולסכום שנחסך מדי חודש בקרן הפנסיה. גמלאים זכאים לקצבה מביטוח לאומי, אך זו נמוכה ולא יכולה לתמוך באופן מלא בצרכיו של אדם בגמלאות ו/או במשפחתו.

 

 

אילו סוגי פנסיה קיימים בשוק?

יש למעשה שתי אפשרויות לצבירת כספי הפנסיה לאורך השנים, אם כי כיום נהוגה בעיקר אחת מהן – הפנסיה הצוברת. בשיטה זו מופרש מדי חודש הסכום שנקבע בתכנית, על ידיכם או על ידיכם ועל ידי המעסיק גם יחד, לביטוח מנהלים או לקרן פנסיה. ההכנסה הקבועה, נוסף לריבית שהכסף צובר מדי חודש, נחשבת להשקעה בטוחה ויציבה עבור המבוטח.
האפשרות השנייה, אשר כמעט אינה נהוגה היום, היא פנסיה תקציבית. בשיטה זו אחראי המעביד (בלבד) לצבור עבור העובד סכום מסוים שנקבע מראש לשם הפנסיה. בדרך כלל המעביד לא יצבור את הכסף בקרן פנסיה במהלך שנות העבודה של העובד אלא כאשר העובד יצא לפנסיה המעביד ישלם את הפנסיה החודשית באופן ישיר חודש בחודשו. הפנסיה התקציבית נהוגה בעיקר במגזר הציבורי כשהמעסיק היא המדינה באופן ישיר או עקיף (למשל עיריות). כיום גם המגזר הציבורי עובר יותר ויותר לשיטת הפנסיה הצוברת, הנחשבת כאמור בטוחה יותר עבוד העובד ולא תלויה במצבו הכלכלי של הגוף המשלם בעת תשלומי הפנסיה.

 

 

אילו תכניות פנסיה קיימות?

תוכניות החיסכון לפנסיה הקיימות אינן משתנות באופן משמעותי בין שכירים לעצמאים. ההבדל הוא שעצמאים מפרישים את מלוא הסכום לקרן הפנסיה ואילו שכירים מפרישים חלק מן הסכום, ומעסיקיהם אחראים להפרשת היתר.

יש כמה סוגים עיקריים של תוכניות חסכון פנסיוני:


פנסיית זקנה: סוג תוכנית החיסכון הפנסיוני המוכר ביותר, שנועד להבטיח את הכנסתכם לכשתפרשו משוק העבודה. גודל הקצבה משתנה בהתאם לתכנית שבחרתם (מוטה קצבה או מוטה ביטוח) ולסכום שהפרשתם לאורך השנים – מומלץ כמובן להתחיל תוכנית פנסיית זקנה בגיל צעיר ככל האפשר. יציאה מאוחרת לגמלאות יכולה להגדיל את סכום הפנסיה שלכם. לאחר מותכם, תגיע לבן או לבת זוגכם קצבה חודשית, שגם הסכום שלה משתנה על פי הנתונים וסכום ההפרשה לאורך השנים.


פנסיית נכות: תכנית חסכון שנועדה להבטיח את הכנסתכם במקרה של אובדן כושר עבודה, זמני או קבוע, למשל עקב תאונה או מחלה. יש כמה סוגים של תכניות לפוליסת אובדן כושר עבודה, וכדאי לשים לב להבדלים. לא כל פנסיית זקנה כוללת גם מסלול של פנסיית נכות. יש תכניות שבהן קבלת הקצבה תלויה באחוזי הנכות שיוכרו לנפגע, ויש גם תכניות שבהן לא תוכלו לקבל קצבה אם איבדתם את היכולת לעסוק במקצועכם, אלא רק אם אינכם יכולים לעבוד כלל. חשוב לבחור תכנית מקיפה, הכוללת את צורכיכם ומתחשבת בנתונים שלכם. 

   

פנסיית שארים: תכנית חיסכון פנסיונית המיועדת להבטיח הכנסה ליקיריכם (בן או בת זוג וצאצאים עד גיל 18 או עד גיל 21) במקרה של מוות, בדומה לביטוח חיים. תכנית זו נועדה להבטיח את יכולתם של בני משפחתכם להתפרנס ולכלכל עצמם לאחר מותכם, בעיקר במקרה שבו אתם המפרנס העיקרי או היחיד.

 

בכל מקרה, מומלץ להתחיל לחסוך לתכנית פנסיה בגיל צעיר יחסית, ולעשות זאת בהתייעצות עם יועץ פנסיה, אשר יתאים לכם את התכנית המקיפה והבטוחה יותר עבורכם.
רצוי שלאחר הייעוץ שקבלתם בין אם זה מסוכן ביטוח או יועץ פנסיה בבנק, לפני שאתם חותמים על המסמכים הדרושים שתשוו בין חברות הביטוח בעמלות, במסלולים ובטיב ההשקעות של הכסף.

 

 

צור קשר עוד היום וקבל אשראי נוסף מהבנק - 054-4440045, בן אביעד.

  

נשמח לסייע גם לך באחד או יותר מהשרותים הנוספים שלנו, צור עמנו קשר ונראה איך נוכל לעזור.

 

גיוס אשראי בנקאי

כתיבת תוכנית עסקית

ניהול תזרים מזומנים

הלוואות בערבות מדינה

ייעוץ פתיחת עסק

הלוואות לעסקים

ליווי עסקי

ייעוץ אסטרטגי

הבראת חברות